Skutki braku snu

Skutki braku snu Cras eget sem nec dui volutpat ultrices.

Śpimy coraz mniej i coraz gorzej. Jak to wpływa na nasze zdrowie i psychikę? Dowiecie się u nas!

O śnie mówi się dużo. Wszystko przez to, że coraz więcej osób ma problem z dobrą jakością snu. Śpimy coraz mniej i coraz gorzej, co przekłada się na jakość naszego życia. Jakie są skutki braku snu? To może być zaskoczenie!

Wolniej myślimy i reagujemy

Brak snu bezpośrednio przyczynia się do złego procesu decyzyjnego: dużo wolniej i gorzej myślimy, podejmujemy decyzje, rozwiązujemy problemy czy nawet reagujemy. Nawet dwie źle przespane noce wpłyną na nasz mózg. Zbyt mała ilość odpoczynku nie pozwala mu się zregenerować po wyzwaniach całego dnia. Wiecie, że w czasie snu nasz mózg rozwiązuje wiele problemów? Mimo to po przebudzeniu jest on świeży, gotowy na nowe problemy. Brak odpowiedniego odpoczynku wpływa na naszą pamięć: dużo trudniej nam przyswoić nowe informacje.

Częściej chorujemy i tyjemy

Co ciekawe sen bezpośrednio wpływa na nasz układ odpornościowy. Brak odpowiedniego odpoczynku sprawia, że nasz organizm dużo gorzej radzi sobie z chorobami. Naraża nas to również na otyłość: zmęczeni częściej sięgamy po tłuste, słodkie i kaloryczne przekąski. Rzadziej gotujemy. Trudniej też ulegamy pokusom, więc ciężko nam zrezygnować z dodatkowego jedzenia. Wszystkie te objawy występują przy zaledwie 5 godzinach snu dziennie.

Szybciej się starzejemy

W pierwszej kolejności ucierpi kondycja naszej skóry: staje się ona dużo cieńsza, sina i podatna na pojawienie się zmarszczek. Zmęczenie sprawia, że dużo mniej ćwiczymy, a nasze mięśnie bez regularnego wysiłku słabną. U mężczyzn wytwarza się mniej testosteronu, spada ochota na seks. Samo też zbliżenie jest też dużo mniej satysfakcjonujące.


(fot. Biuro bez bólu)

Jednak brak snu to nie zawsze wynik trybu naszego życia. Coraz więcej osób cierpi z powodu zaburzeń snu. Warto je u siebie rozpoznać i poddać odpowiedniemu leczeniu.

Jak rozpoznać bezsenność

  • Nie można zasnąć pomimo zmęczenia,
  • sen przychodzi nad ranem lub nawet w ciągu dnia, a nie w nocy,
  • bez problemu zasypiamy, jednak sen jest płytki i łatwo się z niego wybudzamy,
  • jesteśmy zmęczeni i rozdrażnieni przez cały dzień,
  • śpimy całą noc, jednak budzimy się zmęczeni: może być to wynikiem tego, że sen nie jest dość głęboki, byśmy mogli w pełni odpocząć.

Każdy z tych objawów może wskazywać na poważne zaburzenia snu. Do rozpoznania ich nie jest potrzebne mierzenie długości i jakości sny przy wykorzystaniu specjalistycznych badań i urządzeń. Pacjent sam może rozpoznać u siebie problemy ze snem i zgłosić lekarzowi.

 

Komentarze

Whoops, looks like something went wrong.