Czy ADHD, autyzm i astma mają to samo źródło?

Czy ADHD, autyzm i astma mają to samo źródło? Cras eget sem nec dui volutpat ultrices.

ADHD, autyzm, astma - to nie choroby powodowane przez szczepionki, a przez... smog! Dotyczy on każdego i znajdziemy go w powietrzu, a także jedzeniu.

Niektóre badania jeżą włosy na głowie. Ostatnio głośno było tym, że zanieczyszczone powietrze szkodzi równie mocno, co wypalenie całej paczki papierosów dziennie czy, że główną przyczyną zgonu w XXI wieku jest niezdrowe jedzenie.

Co łączy ADHD, autyzm i astmę u dzieci

Jak się okazało – miejsce zamieszkania oraz te, w których najczęściej przebywamy. Oczywiście nawet w tym badaniu wskazano, że zanieczyszczenia powietrza są odpowiedzialne za epidemie tych przypadłości. Pisaliśmy już nawet o tym, że zanieczyszczenia potrafią negatywnie wpłynąć na naszą inteligencję. Dlaczego smog ma na nas taki wpływ? Wszystko przez to, że znajdziemy w nim między innymi wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, zwane WWA. Powstają one na wskutek niecałkowitego spalenia węglowodorów – oprócz metanu. WWA powstają np. przy paleniu drewna iglastego, przy paleniu papierosów, w trakcie produkcji asfaltu i oczywiście przy emisji spalin samochodowych czy pracy pieców koksowniczych. Coraz większe restrykcje tych dziedzin nie brzmią już jak przegięcie, prawda?

Niestety zanieczyszczenia te nie trafiają do nas wyłącznie z powietrza. Jesteśmy na nie narażeni w trakcie codziennych posiłków. A przecież skażonej żywności ciężko uciec. W celu uniknięcia ryzyka wystąpienia ADHD, astmy czy nawet autyzmu zaleca się kobietom w ciąży unikania smogu. Jak jednak przypilnować jakości i czystości jedzenia?(fot. Rynek Instalacyjny)

Smog, a rozwój dziecka

Dziecko kształtuje się nie tylko w łonie matki. Wszelkie zanieczyszczenia wpływają również na dalszy rozwój. ADHD objawia się między innymi niesłuchaniem poleceń. Dziecko może wykazywać trudności w skupieniu się albo nawet nie podejmować wysiłków umysłowych. Z autyzmem sprawa wygląda dużo poważniej. Kiedyś w ogóle o nim nie słyszano. Jak to jest, że dzisiaj cierpi na to tak wiele osób? Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii przebadali 500 dzieci i okazało się, że ponad połowa z nich była dotknięta autyzmem! Były one również dużo bardziej narażone na zanieczyszczenia: w trakcie rozwoju płodowego i pierwszego roku życia.

Matki autystycznych dzieci mieszkały w pobliżu często uczęszczanych dróg. Narażało to dzieci na kontakt z metalami ciężkimi, pyłami oraz niestety kwasami. Badania wykazały, że dzieci narażone na smog i są aż trzykrotnie bardziej narażone na autyzm od innych. Dlatego właśnie zaleca się kobietom w ciąży, by częściej wybierały się na spacer do parku i dbały o czyste powietrze w domu.

Niestety coraz ciężej chronić się przed zanieczyszczeniami. Zawsze jednak można bardziej zgłębić się w temat i zadbać o czystszą okolicę. Warto przestać palić w piecu szkodliwymi rzeczami, jak np. plastik. Świadomość zagrożenia może zmotywować innych do działania i polepszenia jakości życia.

Komentarze

Whoops, looks like something went wrong.