Biała lista VAT – czekają nas spore zmiany

Biała lista VAT – czekają nas spore zmiany Cras eget sem nec dui volutpat ultrices.

Od 1 września będziemy mogli spotkać się z Białą Listą Podatników - jakie informacje można w niej znaleźć? Dowiecie się u nas.

Od 1 stycznia 2020 roku nadejdą nowe zmiany: każdą płatność powyżej 15 tysięcy złotych będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jedynie, gdy płatność zostanie zlecona na rachunek zgłoszony na specjalną listę fiskusa – białą listę VAT. Istnieje jednak ryzyko, że nie wszystkie płatności dokonane przy pomocy banku będą spełniać odpowiednie kryteria.

Nowelizacja ustawy o VAT

O całej sprawie mogliśmy przeczytać w Dzienniku Gazety Prawnej, gdzie umówiono nowelizację ustawy o VAT z 12 kwietnia. Zgodnie z ustawą, już 1 września uruchomiony zostanie wykaz czynnych podatników VAT, czyli właśnie ta biała lista. Będzie ona prowadzona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Aktualnie każdego podatnika VAT można sprawdzić w wyszukiwarce na Portalu podatkowym MF oraz w portalu prowadzonym przez Ministerstwo Finansów.

Biała lista podatników VAT ma zawrzeć w sobie wszystkie obecne rejestry. Znajdziemy tam zarejestrowane i niezarejestrowane (jak i wykreślone oraz przywrócone do systemu) podmioty. Aktualizacja systemu oznacza także rozszerzenie listy o nowe dane. Resort finansów uważa, że biała lista ułatwi weryfikację i sprawdzenie historii potencjalnych kontrahentów.

Informacje z białej listy podatników VAT

Wszystkie informacje zamieszczone w wykazie będzie można wyszukać oczywiście po numerze NIP lub nazwie firmy kontrahenta. Właściciele firm nie muszą składać żadnych wniosków: wszystkie niezbędne informacje zostaną pobrane z rejestrów publicznych. W przypadku pomyłki zawsze będzie można wystąpić do szefa KAS o usunięcie lub sprostowanie informacji. Biała lista podatników zostanie opublikowana już 1 września. Co będzie można dzięki temu sprawdzić?

  • Można na niej sprawdzić czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT,
  • można poznać podstawę prawną odmówienia rejestracji, wykreślenia z rejestru (lub przywrócenie) kontrahenta,
  • będzie można potwierdzić numer rachunku bankowego, na jaki trzeba uregulować płatność.

Komentarze