Bakterie jedzące plastik

Bakterie jedzące plastik Cras eget sem nec dui volutpat ultrices.

Środowisko bez plastiku? To możliwe! Poznajcie naszych sprzymierzeńców w tej walce!

Ostatnio w Internecie zawrzało od informacji, że wykryto bakterie, które żywią się plastikiem. Nie jest to jednak nowość: pierwsze takie informacje pojawiły się już w 2016 roku. Co warto o tym wiedzieć?

Ideonella sakaiensis 201-F6

To właśnie bakteria, która całkowicie rozkłada plastik znany pod postacią PET. To właśnie z niego wykonywane są między innymi butelki do popularnych napojów. Dla odkrytej bakterii plastik jest jedynym źródłem węgla. Mogliśmy o tym przeczytać w popularnym magazynie „Science” w artykule „Some bacteria think plastic is fantastic” – jakaś bakteria uważa, że plastik jest fantastyczny.

Bakterie odkryto po pobraniu i przebadaniu 250 próbek z odpadów plastikowych butelek. Do tej pory był to jedyny mikroorganizm, który potrafił całkowicie rozłożyć plastik. Proces był dość powolny: do rozkładu butelki potrzeba było aż 6 tygodni. To jednak świetny sprzymierzeniec w walce o zdrowe i bezpieczne środowisko. W końcu samoistne rozłożenie się takiej samej butelki bez ingerencji to kilkaset lat.


(fot. Wiadomości onet )

Plastikożercy

Na chwilę obecną wiemy, że bakteria Ideonella sakaiensis 201-F6 nie jest jedynym „żyjątkiem” pożywiającym się plastikiem. To samo robią na przykład mole woskowe, które w ciągu niecałej godziny potrafią przedziurawić popularną torebkę foliową. Na co dzień zajadają się one plastrami miodu, to jednak potrafią bez problemu strawić plastik.

W Pakistanie odkryto grzyba, który radzi sobie z plastikiem w ciągu kilku tygodni. Naukowcy zauważyli, że grzyb może „zostać rozwinięty jako jedno z narzędzi, które rozpaczliwie potrzebujemy do rozwiązania rosnącego środowiskowego problemu zanieczyszczenia plastikiem.” Czy rzeczywiście tak się stanie? Mamy nadzieję, że  zdrobną pomocą na pewno! 

Larwy mącznika młynarka żywią się polistyrenem, który wykorzystywany jest przy produkcji zabawek, opakowań oraz styropianu. Czy odkryjemy inne organizmy, które pomogą nam w przywróceniu większej równowagi w ekosystemie?

Plastik w życiu codziennym

Pomimo coraz bardziej świadomego życia, co minutę na całym świecie sprzedawanych jest prawie milion plastikowych butelek. Jeszcze rok temu zaledwie 14% było wykorzystywanych ponownie. Teraz na szczęście sprawa wygląda trochę lepiej. Dużo tutaj wniósł ruch Zero Waste promujący życie bez odpadów. Zachęcamy do szerszego zapoznania się z tą ideą. Już niebawem stosowanie plastiku w narzędziach jednorazowego użytku będzie bardzo rzadkim zjawiskiem. Co jednak z całym tym plastikiem, który znajduje się w oceanach?

Komentarze

Whoops, looks like something went wrong.