Katastrofa klimatyczna – bliżej, niż myślimy

Katastrofa klimatyczna – bliżej, niż myślimy Cras eget sem nec dui volutpat ultrices.

Katastrofa Klimatyczna - co możemy zauważyć już teraz i dlaczego jest już za późno, by ocalić naszą planetę?

Od lat ostrzegają nas przed różnymi katastrofami klimatycznymi. Nie jest to niestety coś, na co możemy się przygotować. Dlaczego? Bo ta katastrofa już teraz nas dotyczy! Może o tym świadczyć ciągle podnoszący się poziom oceanów. Oznacza to, że obecne zmiany dotykają prawie 80% powierzchni Ziemi.

Ocieplenie klimatu

Niestety efekty wywołane przez ocieplenie klimatu widać już od dłuższego czasu. Podniesiona temperatura zabija rafy koralowe, napędza huragany i cyklony. Coraz cieplejsze fronty przyczyniają się do topnienia lodowych pokryw na lądach. Częste ostrzeżenia i nagłaśnianie sprawy może wydawać się coraz bardziej nużące. Jednak prawda jest taka, że dzieje się coraz gorzej i że jeśli nie ograniczymy emisji gazów cieplarnianych, to będzie tylko gorzej. Niestety jesteśmy też na etapie, w którym zrezygnowanie z plastikowych słomek czy sztućców, ani nawet przestawienie się na elektryczne samochody pomoże.


(fot. Green Projects )

Gazy cieplarniane

Wszystkie te powodzenia nazywane „powodziami stulecia” już za 30 lat będą całkowitą normą. Czy takie konkretne ostrzeżenia robią już większe wrażenie? Oceany nie tylko mają wyższy poziom: są również po prostu cieplejsze, bardziej zakwaszone i utrzymują mniej tlenu, na czym cierpią już nie tylko koralowce. Chcąc uratować chociaż to dziedzictwo zaczęto umieszczać pod wodą koralowce z drukarki 3D.Wszystkie przytoczone przykłady są efektem nadmiernego uwalniania gazów cieplarnianych. Niestety to, że mniejsze państwa wprowadzają w życie redukcje emisji gazów cieplarnianych, nie przyniesie zbytniego efektu. Wszystko przez to, że miejsca, które wytwarzają tego najwięcej, nie zamierzają z tego zrezygnować.

Co prawda wszystkie najbardziej pesymistyczne prognozy dotyczą okolic 2100 roku. I chociaż jest to jeszcze trochę czasu, to na przygotowanie się do wszystkich zmian mamy jeszcze mniej czasu. Ciężko jednak przebić się jednostkom i zachęcić przywódców tego świata, by na poważnie przejęli się losami naszej planety.

Komentarze

Whoops, looks like something went wrong.