Jak dbać o baterię w telefonie?

Jak dbać o baterię w telefonie? Cras eget sem nec dui volutpat ultrices.

Szybsze, wydajniejsze, większe, lepsze - na pewno tak możemy opisać współczesne Smartfony. Co jednak z ich bateriami? Niestety zbyt szybko zużywają one energię... Czy da się to zmienić?

Bateria, lub inaczej akumulator w Smartfonie jest tą częścią, którą chyba najmniej się zajmujemy. W końcu do działania nie potrzebuje naszej szczególnej uwagi i opieki. Niektóre modele utrudniają do niej dostęp, a przecież nawet taka bateria wymaga czynności konserwacyjnych, które wydłużą jej życie. Starsze smartfony umożliwiały wymianę akumulatora, jednak chcąc zaoszczędzić miejsce - i zmniejszyć wielkość urządzenia - pozbawiono nas tej możliwości. Jak wiec o niego zadbać? 

Nowy smartfon – co z baterią?  

Kiedyś bardzo popularnym zwyczajem było tzw. formatowanie baterii. Miało to jednak sens w starszych modelach telefonów- wtedy rzeczywiście mogło to przygotować akumulator do długotrwałej pracy. Na czym to polegało? Na pełnym naładowaniu baterii, jej całkowitym rozładowaniu i ponownym naładowaniu. Przy poprzednich, niklowo-kadmowych bateriach miało to sens. Dzisiejsze, litowo-jonowe nie wymagają takiego przygotowania.

Ładowanie – ile i jak często?

Mitem jest, że nie należy zostawiać podłączonego do ładowania Smartfona na całą noc: baterii nie grozi żadne przeładowanie! Tym samym nie ma ryzyka zmniejszenia jej pojemności. Nowsze baterie automatycznie przerywają przyjmowanie nowych porcji prądu, kiedy tylko uzyska pełną moc. Tym samym niemożliwe jest jej uszkodzenie.  Producenci nowych Smartfonów jednocześnie zachęcają, by ładować akumulatory możliwie często – wystarczy ładowanie nawet do 90% jej pojemności. Powinniśmy za to unikać rozładowywania akumulatora do zera. Niektóre urządzenia posiadają mechanizmy, które nie pozwalają na całkowite rozładowanie – zostaje wcześniej wyłączony – to jednak warto tego pilnować.

Niektórzy wierzą, że powerbanki niszczą baterie – jest to jednak jeden wielki mit! Jeśli korzystamy z akcesoriów od sprawdzonych producentów, możemy być pewni, że nie uszkodzą one naszego smartfona. Telefon, po podłączeniu do powerbanka zachowuje się tak samo, jak po podpięciu do ładowarki. Zaskakujące?

Niekorzystne warunki

Nowoczesne baterie bardzo nie lubią mrozów. Jednak nie panikujmy: krótkotrwałe wystawienie baterii na temperaturę poniżej -10 stopni nie spowoduje żadnych szkód. Jednak długotrwałe niskie temperatury mogą sprawić, że akumulator (podobnie, jak ten w samochodzie!) może znacząco obniżyć sprawność baterii i skrócić jej działanie.

Równie niekorzystne, co niskie temperatury, są niesprawdzone ładowarki. Oczywiście zachęcamy, by używać tylko tych oryginalnych od producentów i zrezygnować z „chińskich”, tanich ładowarek. Nie oznacza to jednak, że trzeba używać ładowarek tylko tej samej firmy, której smartfona mamy – warto jednak zwrócić uwagę na sprawdzonych producentów, którzy dbają o jakość akcesoriów. Ważne jest, by w doborze akcesoriów służących do ładowania telefonu nie próbować oszczędzać.

Jako ciekawostkę przypominamy, że Xiaomi jakiś czas temu wypuściło ładowarkę służącą do błyskawicznego ładowania smartfona. Zachęcamy do lektury

Komentarze