Elements envato
Medycyna Chińska – oficjalnie uznana przez WHO
Doczekaliśmy się czasów, w których Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała medycynę chińską za oficjalną i skuteczną formę leczenia. Takie cofnięcie się do starych praktyk może zaskoczyć nie jedną osobę. Czy medycyna chińska odnajdzie się we współczesnej medycynie?
Chińska medycyna – czyli jaka?
W każdym wydaniu, medycyna chińska opiera się na 5 filarach:
- akupunkturze,
- akupresurze,
- masażach,
- naturalnych preparatach,
- chińskich bańkach.
(fot. Rafal Ruba )
Osoby zajmujące się tą formą medycy wierzą w istnienie chi – energii Qi: według wierzeń zaburzenie tej energii może prowadzić do wielu nieprzyjemnych schorzeń. Oczywiście słuszności tych założeń nie potwierdzono naukowo. W tej formie leczenia nie dzieli się człowieka na ciało i ducha – leczy się i pielęgnuje całość, doprowadzając do tego, by choroby nie powstawały.
„Medycyna chińska traktuje człowieka jako całość, również w relacji z całym środowiskiem.
To sztuka utrzymywania ogólnego dobrostanu, a nie tylko leczenia dolegliwości, kiedy się pojawią”.
Filozofia życia w równowadze
W całej tej medycynie chińskiej, człowiek widziany jest jako mikrokosmos wypełniony energią życiową – wcześniej wspomnianą Chi, Qi. Nadaje ona siłę i jest symbolem każdego życia we Wszechświecie. To właśnie jej prawidłowe krążenie jest podstawą do zachowania zdrowia. Dlatego właśnie medycyna chińska ma za zadanie przywrócenie harmonii ciała i umysłu: ma się to przyczynić do wzmocnienia odporności, wspomóc siły witalne, a tym samym przedłużyć i polepszyć życie. Leczenie dotyczy wszystkich sfer życia: również tej emocjonalnej.
Komentarze