DSI
Jak cukier wpływa na zdrowie psychiczne?
Nie od dziś wiadomo, że nadmiar cukru w diecie jest przyczyną problemów ze zdrowiem. Mimo to wielu z nas i tak spożywa go w dużych ilościach. Rezygnacja ze słodyczy może skutkować zarówno lepszym zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym. Jak zatem cukier wpływa na nasze zdrowie psychiczne?
Prawdopodobnie nie raz sięgnąłeś po batonika lub inną słodką przekąskę, aby uzyskać dodatkowy zastrzyk energii. Badania wykazują, że cukier wcale nie jest dobrym źródłem energii, a co więcej, negatywnie wpływają na nasze samopoczucie.
fot. Zdrowe Zdrowie
Jak cukier wpływa na mózg?
Na podstawie badań przeprowadzonych w 2017 r. naukowcy dowiedli, że dieta bogata w cukier zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Najnowsze badania z 2019 r. potwierdzają, że regularne spożywanie tłuszczów nasyconych i cukrów jest częstą przyczyną występowania uczucia niepokoju u osób powyżej 60 roku życia. Cukier może także zaburzać prawidłowe reagowanie organizmu na stres. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego Davis odkryli, że cukier hamuje wydzielanie kortyzolu – hormonu stresu. Zmniejsza zmęczenie, uczucie lęku i napięcia, jest to jednak rozwiązanie chwilowe, a regularne łagodzenie stresu w ten sposób może spowodować uzależnienie od cukru i zwiększać ryzyko otyłości.
Cukier przyczyną depresji?
Specjaliści od lat wykazują ścisły związek między dietą bogatą w cukier a depresją. Spożywanie cukru w dużych ilościach powoduje zaburzenia produkcji niektórych substancjach chemicznych w mózgu, co bezpośrednio wpływa na występowanie depresji, zwiększa też ryzyko wystąpienia innych chorób psychicznych. Badanie wykonane w 2017 r. wykazało, że mężczyźni, którzy spożywali nadmierne ilości cukru byli o 23 procent bardziej narażeni na rozpoznanie klinicznej depresji w ciągu 5 lat.
Komentarze