Coca-Cola stworzyła eko butelki!?
Koncern Coca-Cola zaprezentował prototyp papierowej butelki, który w 100 procentach nadaje się do recyklingu. Czy to kolejny krok w walce z globalną produkcją plastiku?
Wspólny projekt Coca-Cola i Paboco Pioneer Community
Jak wygląda „Świata Bez Odpadów” (World Without Waste) według Coca-Coli? PlantBottle to nazwa prototypu, który jest wykonany z 30% z surowców pochodzenia roślinnego. Projekt powstał ze związku duńskiej firmy Paboco Pioneer, która nawiązał współpracę z uznanymi firmami w dziedzinie opakowań papierowych BillerudKorsnäs i specjalistą od produkcji butelek na dużą skalę Alpla. Pioneer Community jest kolejnym krokiem do osiągnięcia celu, jakim jest trwała zmiana w świecie opakowań. Współpraca takich marek jak Carlsberg, L’Oreal, Absolut i Coca-Cola z Paboco w ramach Pioneer Community, to nie tylko wymiana doświadczeń, to także dążenie do dostosowania innowacyjnych koncepcji do rzeczywistych potrzeb producentów i konsumentów.
Głównym celem jest stworzenie w pełni biodegradowalnego opakowania z papieru, które będzie nadawało się do pakowania produktów płynnych, takich jak napoje, kosmetyki i środki pielęgnacyjne. Jak dotychczas, we wczesnej fazie rozwoju, prototyp papierowej butelki wciąż posiada elementy plastikowe.
"Prototyp papierowej butelki pierwszej generacji składa się z papierowej skorupy z plastikowym zamknięciem i plastikowym wkładem w środku. Plastik, którego używamy jest wykonany w 100 procentach z plastiku pochodzącego z recyklingu, który po użyciu może zostać ponownie przetworzony. Ale naszą wizją jest stworzenie papierowej butelki, którą można poddać recyklingowi jak każdy papier. Następnym krokiem jest znalezienie rozwiązania pozwalającego na stworzenie butelki bez plastikowej wkładki ."
Butelka przechodzi obecnie testy, w trakcie których sprawdzane jest to, jak zachowuje się w lodówce, jak mocna jest i jak dobrze chroni napój znajdujący się w jej wnętrzu. Cała idea „paper bottle” w pełni wpisuje się w realizowaną przez Coca-Cola strategię „Świata Bez Odpadów”. Coca-Cola wraz Paboco wierzą, że koncepcja papierowej butelki wniesie cenny wkład w zmianę opakowań głównego nurtu na opakowania z surowców odnawialnych oraz pochodzących z recyklingu. Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Chcielibyście, żeby papierowe butelki na stałe zastąpiły te plastikowe?
Komentarze