Siła świadomego oddechu – dlaczego techniki oddychania są tak ważne?

mediocover

Siła świadomego oddechu – dlaczego techniki oddychania są tak ważne?

Oddychanie - czynność, którą każdy z nas wykonuje, ale nigdy nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób oddychanie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Sprawdźmy zatem!

Wszystko zaczyna się od oddechu

Oddech - to on rozpoczyna nasze życie i kończy, gdy zaczyna nam go brakować. Jest to czynność całkowicie intuicyjna, ale jak się okazuje, prawidłowe techniki oddychania mają kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia, zdrowia i kondycji psychicznej.

Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, jednak warto pamiętać, że rytm oddechu zmienia się w zależności od tego, o czym myślimy i jakie emocje nam aktualnie towarzyszą. Każda sytuacja, która wywołuje stres, powoduje automatyczne spłycenie oddechu, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, a także nieświadome napięcie mięśni. Im dłużej się stresujemy, tym oddech coraz częściej staje się nieregularny i niespokojny.

fot. efarm24

Medytacja oddechu jest jedną z najprostszych technik stosowanych we wschodnich szkołach życia, która polega na pełnej koncentracji na oddechu. Jak wygląda to w praktyce? Poznaj kilka ćwiczeń i odstresuj się!

Kojarzysz Wim Hofa? Ten człowiek jest znany wielu osobom na całym świecie, ale czy znasz jego metodę oddychania? Jeżeli nie, zajrzyj koniecznie do naszego artykułu!

Ćwiczenia oddechowe

  • Stań za krzesłem w lekkim rozkroku, ręce oprzyj na krześle. Zrób wdech nosem, następnie półprzysiad, a później długi wydech ustami. Wydech powinien trwać mniej więcej 3 razy dłużej niż wdech. Powtórz 3 razy.
  • Połóż się nie plecach z ugiętymi nogami. Jedną rękę połóż na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej. Zrób wdech nosem, ale tak, żeby uniósł się tylko brzuch. Zrób wydech ustami, pamiętając, że powinien on trwać mniej więcej 3 razy dłużej niż wdech. Ręka położona na klatce piersiowej cały czas powinna być nieruchoma. Powtórz 3 razy.
  • Usiądź w siadzie skrzyżnym na guzach kulszowych, najlepiej na poduszce. Wyprostuj plecy. Zrób wdech nosem (brzuch powiększy się) i wydech ustami (brzuch zmaleje). Powtórz 3 razy.
  • Uklęknij przez krzesłem, ręce oprzyj na oparciu krzesła. Zrób wdech nosem (brzuch rośnie) i wydech ustami (brzuch maleje). Powtórz 3 razy.

Proste? Pewnie, że tak! Wystarczy tylko samokontrola! Takie ćwiczenia pozwalają na stopniowe wydłużanie, pogłębianie i spowalnianie oddechu, efektem czego jest odzyskanie wewnętrznej harmonii i uspokojeniem myśli. Medytując, skupiamy się wyłącznie na chwili obecnej, zapominamy o natłoku codziennych obowiązków i jesteśmy w stanie w pełni doświadczać życia. Spróbuj i Ty!