Syntezator Norimaki - naukowa iluzja

Lizanie gadżetów elektronicznych w celu odtworzenia upragnionego smaku? Naukowiec z Uniwersytetu Meiji w Japonii wynalazł urządzenie, które jest w stanie sztucznie odtworzyć praktycznie każdy smak. Jak to możliwe?

Słodki, słony a może kwaśny

Liczne badania wykazały, że ludzie odczuwają pięć podstawowych smaków: słodki, słony, gorzki, kwaśny oraz umami. Tę wiedzę dotyczącą kubków smakowych i działania języka wykorzystał Homei Miyashita w swoim eksperymencie. Japoński naukowiec stworzył prototyp urządzenia, które zyskało nazwę syntezator Norimaki. Inspiracją do jego stworzenia były również doświadczenia z mikroskopijnymi pikselami, składającymi się z czerwonych, zielonych i niebieskich elementów. Łącząc się z różną intensywnością, tworzą kolorowe obrazy. Pozwala to na oszukanie ludzkiego wzroku. Oczy widzą coś, co faktycznie nie istnieje. Miyashita zastanawiał się, czy takie podejście przyniesie podobne efekty w przypadku próby oszukania ludzkich kubków smakowych. Naukowiec w celu sprawdzenia tej tezy do swojego badania użył różnych żeli.

Żel, który ma nieskończenie wiele smaków

Wszystkie żele, których użył do badania były oznaczone kolorami.  Zostały wykonane z agaru uformowanego w kształt długich rurek, a każdy z nich miał inny smak. Podczas produkcji do stworzenia słodkiego smaku zastosowano glicynę, kwas cytrynowy do kwaśnego, chlorek sodu do słonego, chlorek magnezu do gorzkiego i glutaminian do pikantnego umami. Sam proces odtwarzania smaku działa za pomocą urządzenia, które dociśnięte do języka pomaga użytkownikom doświadczać wszystkich pięciu smaków jednocześnie. Określone smaki powstają przez zmieszanie żeli w określonych ilościach i intensywności. Dzięki temu, że urządzenie jest trzymane w ręku i dotyka do powierzchni języka, tworzy się obwód elektryczny (przez ludzkie ciało). To z kolei umożliwia aktywację zjawiska elektroforezy. Ten proces zaś wpływa na poruszanie się cząsteczek w żelu, gdy pojawia się bodziec w postaci pola elektromagnetycznego. Cząsteczki o różnej wielkości są sortowane w odpowiedni sposób, aby uzyskać konkretny smak. Podczas testów użytkownicy Norimaki mogli poczuć smak zarówno cukierków, jak i sushi, bez konieczności ich spożywania!

Dzięki temu wynalazkowi być może w przyszłości będziemy mogli pozbyć się wszelkich diet i spożywać to, co lubimy bez konieczności dodatkowych kalorii.

Komentarze