gadzetomania.pl
Inteligentne żaluzje z perowskitów!
Saule Technologies - polska firma Olgi Malinkiewicz zapowiedziała pilotaż automatycznych żaluzji przeciwsłonecznych z zainstalowanymi perowskitami. Kiedy? Gdzie? Jak? Za ile?
Elastyczne ogniwa perowskitowe
Perowskity postrzegane są jako przyszłość sektora energetyki słonecznej, ale także budownictwa. Moduły perowskitowe będzie można zamontować praktycznie na każdej powierzchni, dlatego narodził się pomysł, aby zastosować je w żaluzjach. Jak doskonale wiemy, żaluzje to rodzaj osłony przeciwsłonecznej chroniącej okna przed intensywnym nasłonecznieniem.
Perowskitowe żaluzje są wyposażone w lekkie i elastyczne perowskitowe moduły słoneczne. Inteligentna konstrukcja może być obsługiwana ręcznie, ale także automatycznie, aby zoptymalizować temperaturę w pomieszczeniu lub produkcję energii elektrycznej. Co ciekawe żaluzje śledzą automatycznie ruch słońca. W specyfikacji podano informacje, że moc żaluzji sięga do 170 W/m2.
fot. Subiektywnie o finansach
Perowskity przyszłość fotowoltaiki?!
W maju, tego roku firma Saule Technologies otworzyła pilotażową linię produkcyjną perowskitów we Wrocławiu. Technologia uznawana jest za przełomową w sektorze energetyki słonecznej, gdyż wydrukowany materiał można zastosować praktycznie na każdej powierzchni.
Fabryka perowskitów zajmuje powierzchnię ok. 5 tys. m2. Pierwsza linia produkcyjna wytwarza fotowoltaiczne moduły perowskitowe do zastosowań w urządzeniach IoT. Równolegle trwają już prace nad projektem wysoko wydajnej linii przemysłowej o wydajności do 100 MW.
Jednym z najbardziej oczywistych obszarów zastosowań ogniw perowskitowych jest fotowoltaika nabudynkowa BIPV (building integrated photovoltaics), czyli ogniwa zintegrowane z fasadą na nowo budowanych budynkach, oraz BAPV (building attached photovoltaics), inaczej instalacje fotowoltaiczne montowane na fasadach już istniejących budynków.
Do czego jeszcze w przyszłości zostaną wykorzystane perowskity? Czas pokaże!
Komentarze