Musisz to wiedzieć, zanim zdecydujesz się na montaż pompy ciepła

Musisz to wiedzieć, zanim zdecydujesz się na montaż pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, wykorzystywane coraz częściej do ogrzewania domów oraz podgrzewania wody użytkowej. Wraz z rosnącą popularnością rozwiązań, bazujących na odnawialnych źródłach energii, pojawia się jednak coraz więcej pytań, związanych z ich montażem i użytkowaniem. Odpowiadamy na te najczęściej zadawane, by rozwiać ewentualne wątpliwości i dostarczyć niezbędnej wiedzy, którą warto posiąść jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji.

Na jakich źródłach energii bazują pompy ciepła?

Pompy ciepła mogą występować w różnych wariantach, wykorzystując przy tym energię, pochodzącą z innych źródeł. Wśród tych, które cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów, wymienić należy przede wszystkim:

  • powietrzne pompy ciepła (powietrze-woda lub powietrze-powietrze) – najtańsze i stosunkowo łatwe w montażu, wykorzystujące energię cieplną, pochodzącą z powietrza zewnętrznego,
  • gruntowe pompy ciepła, pobierające energię z gruntu i zapewniające wysoką efektywność energetyczną.

Urządzenia z obu kategorii prześledzisz na stronie firmy, oferującej montaż pomp ciepła w okolicach Krakowa, na którą przeniesiesz się po kliknięciu w podany link. Co ważne, wybrane rozwiązanie będzie warunkowało zarówno koszty inwestycyjne, jak i późniejszą efektywność działania, dlatego też ostateczna decyzja nigdy nie powinna być dziełem przypadku.

Pompa ciepła czy tradycyjny system grzewczy?

Pompy ciepła coraz częściej wypierają tradycyjne systemy grzewcze, zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem charakteryzują się one znacznie wyższym poziomem efektywności energetycznej. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj gruntowa pompa ciepła, o której znacznie więcej dowiesz się z proponowanej strony.

Warto podkreślić bowiem, że temperatura gruntu pozostaje stała, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, co rzutuje na wysoką efektywność pracy urządzenia. Ta z kolei jest nieco niższa w przypadku pomp powietrznych, zwłaszcza gdy temperatura zaczyna spadać. Oba systemy gwarantują jednak znacznie niższe koszty eksploatacyjne w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, przyczyniając się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego.

Co jeszcze warto sprawdzić przed zakupem pompy ciepła?

Przed podjęciem decyzji o zakupie pompy ciepła, warto również dokonać wnikliwej analizy parametrów urządzenia. Mowa tutaj m.in. o:

  • współczynniku COP, określającym efektywność pompy ciepła,
  • współczynniku SCOP, wskazującym na efektywność sezonową z uwzględnieniem warunków atmosferycznych,
  • klasie energetycznej, wpływającej na poziom zużycia energii z sieci,
  • dodatkowych funkcjach, w tym funkcji chłodzenia.

W takiej sytuacji nieodzowna staje się pomoc specjalistów. To właśnie oni mogą bowiem doradzić najlepsze rozwiązania, co pozwoli uniknąć potencjalnych problemów w przyszłości. Dzięki takiej współpracy inwestycja w pompę ciepła będzie znacznie bardziej opłacalna, a wybrane urządzenie stanie się stabilnym źródłem ciepła na wiele kolejnych lat.

Jak przygotować się do montażu pompy ciepła?

Zanim montaż wybranego urządzenia dojdzie do skutku, konieczne będzie określenie zapotrzebowania cieplnego budynku, co z kolei pozwoli na wybór odpowiedniej mocy pompy ciepła. Zadanie to również warto pozostawić doświadczonym fachowcom. Takie usługi świadczy np. firma sevro.pl, z której ofertą zapoznasz się na proponowanej stronie, dzwoniąc pod numer telefonu 798230260 lub udając się pod adres Zygmunta Glogera 67/31, 31-222 Kraków, gdzie mieści się jej siedziba.

Pompa ciepła doskonale sprawdzi się w nowoczesnych projektach domów, stawiających na energooszczędne rozwiązania. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał, warto zadbać jednak o odpowiednią termoizolację budynku, inwestując jednocześnie w ogrzewanie płaszczyznowe, najefektywniej współpracujące z takim systemem grzewczym.

Czy montaż pompy ciepła możliwy jest w istniejącym już domu?

Jak już zostało wspomniane, pompa ciepła to idealne rozwiązanie w nowoczesnych projektach domów. Czy oznacza to jednak, że z potencjału takiego urządzenia nie mogą korzystać mieszkańcy istniejących już budynków? Oczywiście, że nie! W takiej sytuacji jednak montaż pompy może wiązać się z dodatkowymi kosztami, wynikającymi z konieczności:

  • przeprowadzenia termoizolacji budynku, co pozwoli na ograniczenie strat ciepła,
  • modernizacji instalacji grzewczej, na co składa się m.in. wymiana przestarzałych grzejników czy założenie ogrzewania podłogowego,
  • adaptacji miejsca, w którym zostanie umieszczona jednostka wewnętrzna.

I choć wymienione działania zwiększają koszty inwestycyjne, warto je zaplanować, by ograniczyć straty energii, zwiększając tym samym efektywność systemu grzewczego.

Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Ostatnią rzeczą, o której warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o montażu pompy ciepła, będą koszty takiej inwestycji. Te z kolei uwarunkowane są w znacznej mierze wybranym rozwiązaniem.

Ceny zakupu i montażu powietrznej pompy ciepła wahają się bowiem w granicach ok. 15 000 – 30 000 zł. Jeśli jednak zdecydujesz się na pompę gruntową, koszty inwestycyjne wzrosną do nawet 60 000 zł. W ich obniżeniu pomóc mogą z kolei stosowne dofinansowania, o które warto postarać się, by zmniejszyć budżet przedsięwzięcia, otwierając się jednocześnie na nowoczesne, komfortowe i przyjazne środowisku technologie.

 

“Artykuł sponsorowany”