Piotr Wasylczyk, Wydział Fizyki UW

Mikrosilnik obrotowy napędzany... światłem!

Kolejny sukces polskich naukowców! Na Wydziale Fizyki UW powstał silnik obrotowy wielkości milimetra, który napędzany jest światłem!

Laserowa precyzja

To niezwykłe urządzenie skonstruowali Polscy naukowcy w konsultacji z badaczami z Chin. Milimetrowej wielkości silnik obrotowy stworzony został z polimerów, a dokładniej z elastomerów ciekłokrystalicznych. Jak informują przedstawiciele Wydziału Fizyki UW:

"ruch obrotowy w przyrodzie jest bardzo rzadko spotykany, podczas gdy nasza cywilizacja jest nim napędzana. Potrafimy budować rozmaite silniki obrotowe, które składają się zwykle z wielu elementów, co utrudnia ich miniaturyzację. Istnieje jednak grupa materiałów umożliwiających konstrukcję małych, ruchomych urządzeń – ciekłokrystaliczne elastomery (ang. liquid crystal elastomer, LCE)" - źródło: PAP. 

Wydział Fizyki UW
Fot. Michał Jankowski. Materiały prasowe Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Poruszany światłem

Badania skupiały się wokół projektowania wymiarów, odkształceń i światłoczułych elastomerów. Naukowcy z Uniwersytetu w Suzhou (Chiny), Instytutu Fizyki Technicznej WAT (Warszawa) oraz Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych (Zabrze) skonstruowali mikrosilnik obracający się dzięki zdeformowanej laserem garstce materiału. Rotor silnika, który zostaje oświetlony wiązką laserową ma średnicę 5 milimetrów, jest pierścieniem. 

Badania nad tego typu urządzeniami i innymi mechanizmami tworzone są w ramach programu "Diamentowego Grantu", który finansowany jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej i program badawczy Uniwersytetu w Suzhou.

Komentarze