ITU News
Testy sieci 5G w Łodzi
Cały program sieci 5G przeprowadzony będzie przez Politechnikę łódzką, firmę Ericsson i Instytut Łączności. Sieć 5G to początek prac nad systemem e-zdrowia oraz Internetu Rzeczy – systemem popularnym w Japonii.
Ericsson zaczyna od Łodzi
Pierwsze eksperymenty rozpoczną się w kampusach Politechniki: A, B i C. Sam kampus można porównać do wielkości dwudziestotysięcznego miasta. Robi wrażenie, prawda? Nie bez powodu pierwsze testy zostaną przeprowadzone właśnie tam: na niewielkim, planowanym obszarze dużo lepiej pozwala sprawdzić, jak będzie działać inteligentne miasto oraz Internet Rzeczy.
System e-zdrowia
System tego typu pozwoli na dokładne kontrolowanie:
- tętno i EKG,
- stanów, które wymagają natychmiastowej opieki lekarskiej,
- ogólnego stanu zdrowia,
- niedoborów witamin.
Wszystko dzięki niewielkiemu czujnikowi umieszczonego na ciele. Czyżby testy Ericssona w Łodzi zapewniły nam więcej dobrobytu, niż tylko szybki Internet?
(fot. Archiwum RP)
5G we współpracy Politechniki, Ericsson i Instytutu Łączności
Dobra wiadomość jest taka, że już w przyszłym roku sieć 5G będzie dostępna w całej Łodzi. Oznacza to, że testy wykazały jej prawidłowe działanie. Co ciekawe, dopiero w 2025 nowa sieć będzie dostępna w większości dużych miastach w Polsce i na wszystkich głównych szlakach tranzytowych. Mieszkańcy mniejszych miast i wsi będą musieli jeszcze trochę poczekać na szybszy Internet i inteligentne miasta.
Budowa sieci przyszłości rozpoczęła się już w 2018 roku. To wtedy pomoc od Ericsson w Łodzi okazała sie niezastąpiona. Jak zapewnili przedstawiciele firmy: nowy standard przyczyni się do szybszego rozwoju gospodarczego:
- transportu,
- energii,
- edukacji,
- opieki zdrowotnej,
- produkcji,
- wsparcie rozwiązań biznesowych,
- komunikacji urządzeń,
- Internetu Rzeczy.
Oznacza to korzyści w niemal każdej dziedzinie i to nie tylko dla dużych firm! Z korzyści płynących z sieci 5G skorzysta każda jednostka.
Komentarze