cordis.europa.eu
Powstała skuteczna szczepionka przeciw malarii. To wielki krok!
Każdego roku przez malarię umiera około pół miliona osób. Teraz wszystko może się zmienić!
Obiecujące wyniki
Malaria jest jedną z głównych przyczyn śmiertelności wśród dzieci w Afryce. Ta tropikalna choroba jest wywoływana obecnością pasożyta (tzw. zarodźca) w komórkach wątroby, szpiku kostnego, śledziony, węzłów chłonnych oraz w czerwonych krwinkach u człowieka.
Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2019 roku na całym świecie odnotowano 229 milionów przypadków malarii, w tym 409 000 zgonów. Około 94 procent wszystkich tych przypadków miało miejsce w Afryce, a 67 procent wszystkich zgonów dotyczyło dzieci w wieku poniżej 5 lat!
Dotychczas wszelkie próby opracowania skutecznej szczepionki przeciwko malarii były nieudane. Właśnie nastąpił przełom! Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego wynaleźli szczepionkę, której skuteczność w badaniach klinicznych wyniosła 77 procent! Co ważne, nie stwierdzono skutków ubocznych. Jak podkreśla Charlemagne Ouédraogo - minister zdrowia Burkina Faso:
"Licencja na bardzo skuteczną nową szczepionkę przeciw malarii może się pojawić w nadchodzących latach. Byłoby to niezwykle ważne nowe narzędzie do kontrolowania malarii i uratowania wielu istnień".
fot. Aptekarz
Walka z naturą
Naukowcy przetestowali szczepionkę przeciw malarii pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności na 450 dzieciach w wieku od 5 do 17 miesięcy. Randomizowane, kontrolowane, podwójnie ślepe badanie fazy II b przeprowadzono w Clinical Research Unit of Nanoro (CRUN) / Institut de Recherche en Sciences de la Santé (IRSS) w Burkina Faso. Po 12 miesiącach w grupie, której podawano wysoką dawkę szczepionki, zaobserwowano 77% skuteczność w zapobieganiu malarii, podczas gdy grupa z mniejszą dawkę wykazywało 71% skuteczność. Nowe wyniki są bardzo optymistyczne. Szczepionka ma szansę być pierwszą, która osiągnie cel WHO ustalony na poziomie co najmniej 75%.
"Są to bardzo obiecujące wyniki pokazujące bezprecedensowe poziomy skuteczności szczepionki, która została dobrze tolerowana w naszym programie badań. Z niecierpliwością czekamy na zbliżającą się III fazę badań, aby zademonstrować dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki na większą skalę" - powiedział Halidou Tinto, profesor parazytologii, dyrektor IRSS w Nanoro i główny autor badań.
Naukowcy i ich współpracownicy rekrutują obecnie ochotników do badania w fazie 3. W celu przetestowania eksperymentalnej szczepionki pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności naukowcy chcą zrekrutować grupę 4800 dzieci w wieku od 5 do 36 miesięcy z czterech krajów afrykańskich.