Poradnik Zdrowie

Cynamon i jego lecznicze właściwości

Cynamon to przyprawa powszechnie znana i często używana, szczególnie w okresie świątecznym. Jak się okazuje, poza wyjątkowym smakiem, ma szereg właściwości leczniczych. Sprawdź, jak działa cynamon.

Cynamon to mielona kora cynamonowca cejlońskiego. Dzięki swoim właściwościom znalazł zastosowanie w kosmetyce i lecznictwie. Jest skarbnicą cennych związków, takich jak flawonole, flawony, izoflawony, katechiny oraz kwas elagowy, chlorogenowy, kawowy i ferulowy. Za najcenniejszą substancję, którą zawiera cynamon uważa się aldehyd cynamonowy – to on nadaje charakterystyczny zapach i wykazuje działanie antynowotworowe.

Właściwości lecznicze cynamonu

  • Dolegliwości żołądkowe - olejek cynamonowy wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego. Preparaty z jego użyciem stosowane są przy zatruciach pokarmowych i biegunkach. Dodatkowo zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Natomiast wyciąg z kory cynamonowca zapobiega chorobie wrzodowej żołądka.
  • Choroby Alzheimera i Parkinsona – badania wykazują, że zawarte w cynamonie aldehyd i epikatechina mogą opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera, a nawet zapobiec jej pojawieniu się. Z testów wykonanych na myszach wynika, że cynamon może odwrócić zmiany komórkowe i anatomiczne w mózgach cierpiących na chorobę Parkinsona – wszystko za sprawą benzoesanu sodu. Jest to substancja używana do konserwacji żywności. Powstaje z cynamonu na skutek procesów metabolicznych zachodzących w wątrobie i w takiej postaci może przenikać do mózgu.

Fot. KobietaPo30

  • Nowotwory - jak dowiedli naukowcy, aldehyd cynamonowy zawarty w cynamonie wykazuje właściwości antynowotworowe i może pomóc w leczeniu raka jelita grubego. Pomaga także pozbywać się toksyn z organizmu i przyspiesza procesy regeneracyjne.
  • Przeziębienie – cynamon działa rozgrzewająco, dlatego pomaga stanąć na nogi podczas przeziębienia i grypy. Warto używać go częściej w okresie jesienno-zimowym, gdy narażeni jesteśmy na infekcje. Pomaga także w łagodzeniu bólów reumatycznych, dlatego jest składnikiem znacznej części maści rozgrzewających i przeciwbólowych.
  • Odchudzanie - Cynamon to sprzymierzeniec walki z nadprogramowymi kilogramami. Przyprawa przyspiesza przemianę materii, ułatwia trawienie pożywienia i pozytywnie wpływa na pracę nerek. Dzięki temu organizm jest w stanie szybciej usunąć toksyny i ułatwia odchudzanie. Ponadto cynamon jest dodawany do kremów wyszczuplających.
  • Trądzik - olejek cynamonowy wykazuje właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne, które mają korzystny wpływ na skórę – pomoże złagodzić stany zapalne, przyspieszy proces gojenia się zmian trądzikowych, a także rozjaśni przebarwienia. Maseczkę cynamonową przygotujesz dodając do przyprawy trochę wody, jogurtu naturalnego lub śmietany. Półpłynną miksturę nałóż na twarz na 5-10 minut, zmyj wodą, a na koniec użyj swój ulubiony krem nawilżający. Dodatkowo, cynamon pomaga w walce z cellulitem, dlatego stosowany jest do produkcji kremów i balsamów antycellulitowych.

Komentarze