Nowy układ napędowy od Apollo Fusion. Przełom?

Apollo Fusion

Nowy układ napędowy od Apollo Fusion. Przełom?

Apollo Fusion odgrzewa stare projekty. Koncern wziął na warsztat jeden z nich, datowany na czasy zimnej wojny. Naukowcy po latach zauważyli potencjał starej technologii.

Odkurzanie archiwum 

Apollo Fusion zostało przejęte przez firmę Astra. Nowy zarząd postanowił przejrzeć archiwum projektów AF i zadecydował, że jedna z teczek ma ogromny potencjał. Dane dotyczą odmiennego rodzaju paliwa napędowego. Obecnie wykorzystywane jonowe silniki kosmiczne opierają się na zasilaniu kryptonem lub ksenonem. Astra zauważyło, że tę technologię można zgłębić jeszcze bardziej, opracowując kolejną generację jednostki napędowej. 

Rakieta Apollo Fusion startuje w przestrzeń kosmiczną. 
Fot. Astra/ John Kraus

Inżynierowie koncernu chcą wykorzystać rtęć, gdyż ta jest cięższa od obecnie wykorzystywanych gazów. Dzięki zwiększonej wadze silnik wytworzy mocniejszy ciąg, a co za tym idzie – stanie się bardziej wydajny. Nowe rozwiązanie może zostać wykorzystane przy budowie bardziej skomplikowanych instalacji kosmicznych.

Przyszłość jest już dziś

Gdy w latach 60. naukowcy testowali paliwo składające się z rtęci, załamali ręce. Nie było jeszcze aż tak rozwiniętej technologii, która ujarzmiłaby toksyczną naturę cieczy. Finalnie testy porzucono. Obecne laboratoria dysponują bogatszym zapleczem technicznym, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa badań nad niebezpiecznymi substancjami. Kolejne generacje silników kosmicznych mają opierać się właśnie na rtęci, napędzie fuzyjnym lub jądrowym.

Wygląda na to, że podróże międzygalaktyczne, znane głównie z Gwiezdnych Wojen będą możliwe szybciej, niż nam się to wydawało.