Samsung

Samsung w 2022 roku: więcej smartfonów 5G!

Największy na świecie producent układów pamięci i smartfonów - Samsung, prognozuje ożywienie globalnego popytu na urządzenia elektroniczne po ogłoszeniu najlepszego zysku za czwarty kwartał od czterech lat, chociaż ostrzegł przed ciągłymi wyzwaniami związanymi z problemami z łańcuchem dostaw i COVID-19.

Nowe urządzenia 5G

Smartfony nowej generacji 5G mają stanowić ponad połowę całej sprzedaży smartfonów na rynku w 2022 r., powiedział w rozmowie z inwestorami Kim Sung-koo, wiceprezes ds. biznesu mobilnego.

„Nasza strategia na poziomie masowym polega na aktywnym przyciąganiu popytu ze strony osób, które chcą zastąpić swoje telefony modelami 5G – zapowiedział Kim.

Analitycy twierdzą, że postawiłoby to Samsunga, który ma około 20% globalnego rynku smartfonów, w starciu z tanimi chińskimi rywalami, takimi jak Xiaomi, OPPO i Vivo na rynkach poza Chinami. Południowokoreański gigant technologiczny również ostrożnie podchodził do możliwości zmiany cen chipów DRAM, powszechnie stosowanych w centrach danych i urządzeniach technicznych.

„Spodziewamy się silnego popytu fundamentalnego, skupionego wokół serwerów, oraz solidnego popytu na urządzenia mobilne wynikające z ekspansji modeli 5G— powiedział Han Jin-man, wiceprezes wykonawczy ds. biznesu chipów pamięci.

Tesla łączy siły z Samsungiem - czym nas zaskoczą?

„Niektóre organizacje przewidują, że ceny DRAM mogą się odwrócić w pierwszej połowie. Uważamy, że jest to możliwy scenariusz” – dodał, chociaż zauważył, że problemy z dostawami, koszty surowców i ryzyko geopolityczne pozostają nieznanymi zmiennymi.

A na rynku... klapa

Według danych TrendForce, cena chipów DRAM spadła o 9,5% w czwartym kwartale w porównaniu z poprzednim kwartałem, a analitycy spodziewają się dalszego spadku w bieżącym kwartale. W przypadku chipów innych niż pamięć, Samsung oczekiwał, że podaż pozostanie na niskim poziomie ze względu na zwiększony popyt na urządzenia obsługujące 5G, zwiększony outsourcing firm zajmujących się projektowaniem i produkcją chipów oraz ciągłe zapotrzebowanie na zapasy.

Samsung Galaxy S20
Fot. Samsung

Firma wydała 90% swoich rocznych wydatków kapitałowych w 2021 r. w wysokości 48,2 bln wonów (40,1 mld dolarów) w biznesie chipowym, ale odmówiła podania wytycznych na 2022 r. Samsung odnotował 53% wzrost zysku operacyjnego w czwartym kwartale do 13,9 biliona wonów (11,6 miliarda dolarów). Zyski z jego największej dywizji, biznesu chipowego, wzrosły ponad dwukrotnie w porównaniu z tym samym kwartałem rok temu do 8,84 biliona wonów.

Ofensywa Samsunga

Mimo to analitycy stwierdzili, że zyski były niższe niż oczekiwał rynek, ze względu na słabe dostawy układów pamięci, koszty badań i rozwoju oraz jednorazowe premie na koniec roku. Samsung stwierdził, że po podjęciu decyzji o nie agresywnym zwiększaniu sprzedaży, znalazł się poniżej swoich początkowych wskazówek dotyczących dostaw układów pamięci, sygnalizując tym samym nacisk na priorytetowe traktowanie zysków nad wolumenem.

Wydaje się, że Samsung wziął pod uwagę niski zapas układów pamięci, aby zwiększyć produkcję w 2022 roku oraz spadek cen układów pamięci w zeszłym kwartale. Zdecydował się nie sprzedawać tak dużo. 9 lutego Samsung zaprezentuje swój najnowszy flagowy model smartfona.

Komentarze