Medycyna holistyczna
Czym jest medycyna holistyczna? Jest to światopogląd, który polega na kompleksowym podejściu do pacjenta. Zgodnie z założeniami medycyny holistycznej leczyć należy zarówno ciało, jak i duszę pacjenta, zaś poprawa w jednym obszarze życia przynosi również poprawę w innych obszarach (i na odwrót).
Choroba duszy
Medycyna holistyczna zakłada, że niektóre choroby są "chorobami duszy" i wynikają na przykład z niewyleczonych problemów psychicznych. Są to tzw. choroby psychosomatyczne, do których zalicza się:
- migrenę,
- alergię,
- astmę,
- choroby wrzodowe żołądka,
- choroby niedokrwienne serca,
- łysienie plackowate,
- łuszczycę,
- cukrzycę.
W przypadku tych dolegliwości można doszukiwać się przyczyn leżących w sferze emocjonalnych przeżyć. Według medycyny holistycznej ciało, umysł, dusza i emocje stanowią jedność i gdy jedno zaczyna się psuć, inne obszary również zaczynają niedomagać. Z założenia w medycynie holistycznej należy szukać właściwych przyczyn schorzenia, zamiast leczyć jedynie objawy.
fot. Odchudzanie bez kitów
Medycyna holistyczna stosuje zarówno metody współczesnej medycyny, jak i szeroko rozumianą medycynę naturalną. Korzysta z ziołolecznictwa, aromaterapii, masażu i technik relaksacyjnych. Metoda leczenia dobierana jest indywidualnie do pacjenta. Każdy jest odrębną, niepowtarzalną jednostką i nie można wszystkich traktować tak samo. Leczenie stosowane jest holistycznie – to znaczy choroby somatyczne traktowane są jako symptom zaburzeń w innych sferach życia, przede wszystkim duchowej i emocjonalnej. Podejście biomedyczne skupia się zewnętrznym usuwaniu przyczyn. Ujęcie holistyczne kładzie nacisk również na zaangażowanie pacjenta w walkę z chorobą czyli np. stosowanie właściwej diety, znalezienie równowagi pomiędzy pracą a wypoczynkiem i odpowiedni nacisk na aktywność fizyczną. Nic dziwnego, że medycyna holistyczna zdobywa coraz to szersze grono zwolenników. Dlaczego? To w jej przypadku pacjent nie jest traktowany za pomocą tabletek czy skalpela, ale po prostu jak człowiek. Liczy się nie tylko jego ciało, sfera fizyczna, ale też sfera duchowa, emocjonalna i mentalna.
Komentarze