My fitness
Zatrzymywanie wody w organizmie
Nadmiar wody w organizmie to problem dotykający wiele kobiet. Jest to często czynnik wpływający na złe samopoczucie oraz niską samoocenę. Warto poznać objawy tego zjawiska, aby móc zapobiegać jego powstawaniu.
Objawy zatrzymywania wody
Odpowiednie utrzymanie gospodarki wodnej w organizmie jest bardzo ważne. Kiedy dochodzi do jej zachwiania pojawia się wiele nieprzyjemnych objawów, które przynoszą dyskomfort w codziennym życiu. Do najczęstszych należą:
- opuchlizna twarzy,
- opuchlizna kończyn,
- cellulit,
- wahania masy ciała,
- uczucie ciężkości,
- zmęczenie.
Woda pełni kluczową funkcję w organizmie każdego człowieka. Z jej udziałem zachodzi duża część procesów metabolicznych, dlatego tak ważne jest utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia. Kiedy zauważymy pierwsze objawy zakłócenia gospodarki wodnej, warto dowiedzieć się w jaki sposób temu przeciwdziałać.
Fot. Sportzilla
Jak sobie radzić?
Wiele kobiet w pierwszej kolejności sięga po suplementy, które nie zawsze okazują się dobrym rozwiązaniem. Najczęstszymi powodami zatrzymywania wody w organizmie jest źle dobrana dieta oraz siedzący tryb życia. Dlatego zanim postanowimy włączyć suplementy do swojej diety, warto zastanowić się nad zmianą niektórych nawyków.
Picie wody
Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje określonej ilości wody każdego dnia. Dlatego najprostszym sposobem na utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia jest regularne picie wody w określonych ilościach. Osoby, które nie są fanami picia samej wody mogą sięgać po białą lub zieloną herbatę, która sprawdzi się równie dobrze. Dodatkowo, aby urozmaicić napój można dodać do niego owoce, które nadadzą smaku i naturalnej słodyczy.
Aktywność fizyczna
W obecnych czasach bardzo często zapominamy o ruchu, co może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Dlatego warto poświęcić kilka godzin w tygodniu na ćwiczenia fizyczne. Nie musimy ograniczać się do siłowni, wystarczą spacery na świeżym powietrzu lub wyprawy rowerem. Każda aktywność jest wskazana, ponieważ pobudza krążenie krwi, co zapobiega przedostawaniu się płynów do tkanek.
Zioła
W walce z nadmiarem wody mogą pomóc niektóre zioła. Pokrzywa od lat jest stosowana jako środek zwiększający wydalanie moczu. Napar przygotowany z mniszka lekarskiego oraz skrzypu polnego, również może zdziałać cuda. Zioła działają nie tylko moczopędnie, ponieważ dzięki swoim naturalnym właściwościom wspomagają pracę układu moczowego. Można je również użyć do tworzenia koktajli, które oczyszczają organizm i pomagają w pozbyciu się zbędnej wody.
Fot. Piękne kosmetyki
Ogranicz spożycie soli
Sól jest źródłem sodu, który w zbyt dużych ilościach może powodować obrzęki, czyli jeden z głównych objawów nadmiaru wody. Warto pamiętać, że sól jest obecna nie tylko w kuchni i słonych przekąskach takich jak chipsy czy paluszki. Wysoką zawartość soli mają również wędliny oraz sery, dlatego jeśli jesteś fanem tych produktów, koniecznie zmniejsz ich spożycie.
Zbilansowana dieta i aktywność fizyczna to klucz do dobrego samopoczucia. Wprowadzenie w życie zdrowych nawyków jest niezwykle wskazane, aby zapobiec niepotrzebnym dolegliwościom i wspomóc prawidłowe funkcjonowanie organizmu.