Spójrz okiem swojego pupila
Świat widziany oczami zwierząt wygląda zupełnie inaczej niż nasz! Kot widzi nieostro, ale za to błyskawicznie zauważa ruch. Pies widzi głównie na żółto i niebiesko, a ptakom mogliby pozazdrościć nawet superbohaterowie...
Oczami zwierząt
Masz w domu kota? Pewnie zastanawiasz się nad tym, jak Cię widzi? Może niezbyt ostro, ale za to o wiele szerzej niż człowiek.
-
Koty
Ich pole widzenia wynosi 200 stopni (u ludzi tylko 180 stopni), za to obszar widzenia stereoskopowego, czyli ten, w którym posługujemy się obojgiem oczu naraz, jest węższy. Koty potrafią widzieć kolory, ale są mniej subtelne w ich rozróżnianiu. Powszechnie uważa się, że kot świetnie widzi w ciemności... Jak się okazuje niekoniecznie! Kocie oko dzięki makacie, czyli odblaskowej membranie wewnątrz oka potrzebuje mniej światła, aby widzieć, ale jego możliwości mają pewne granice. Nie ma za to mowy, aby nawet w ciemności umknął mu ruch. Do tego pomaga sobie bardzo czułymi wibrysami (wąsami), które działają jak małe antenki. Co ciekawe oko tych futrzaków nie musi być stale nawilżane łzami, mruganie nie jest więc konieczne. Kiedy jednak kot mruży oczy, zazwyczaj oznacza to, że jest w przyjaznym nastroju i tak właśnie okazuje swoją sympatię.
fot. Krakvet
-
Psy
Psy przede wszystkim słyną z imponującego węchu, a ich nosy są wybitne! Wzrok natomiast jest po prostu dobry i znacznie różni się od ludzkiego. Przede wszystkim skala barw, którą widzą jest o wiele węższa, ponieważ mają jedynie dwa rodzaje czopków odpowiedzialnych za widzenie barwne (ludzie mają trzy). Dlatego psi świat wygląda tak, jakby ktoś nałożył na niego fotograficzny filtr retro z przewagą żółtego i niebieskiego.
fot. Wprost
-
Ptaki
Oprócz latania i imponujących zdolności nawigacyjnych ptaki mają też bezkonkurencyjny wzrok! Widzą tetrachromatycznie - mają cztery rodzaje czopków odpowiedzialnych za widzenie barwne. Do potrójnego zestawu, który znamy z naszych własnych oczu, dochodzi dodatkowy, odpowiedzialny za widzenie w ultrafiolecie. Dzięki temu przeciętna sikorka widzi o wiele więcej niż my. Niektóre ptaki używają tej właściwości do odczytywania sekretnych sygnałów z upierzenia lub do szukania pożywienia. Wzrok niektórych ptaków jest nawet ośmiokrotnie lepszy niż człowieka, przykładowo sęp potrafi wypatrzyć padlinę, a orzeł przedni zwierzę do upolowania z odległości kilku kilometrów!
Komentarze