instagram, @trzaskowskirafal; @nawrockipl
Kto wygra II turę wyborów prezydenckich?
Wyniki pierwszej tury:
W niedzielę, 18 maja 2025 roku, odbyły się wybory prezydenckie. Nie udało się w nich wyłonić zwycięzcy w pierwszej turze, jednak na prowadzeniu znalazł się Rafał Trzaskowski z wynikiem 31,36% (6 147 743 głosów). Do drugiej tury przeszedł również Karol Nawrocki (29,54% – 5 790 762 głosów). Pozostali kandydaci osiągnęli następujące wyniki:
- Sławomir Mentzen – 14,81% (2 902 287 głosów)
- Grzegorz Braun – 6,34% (1 242 892 głosów)
- Szymon Hołownia – 4,99% (978 893 głosów)
- Adrian Zandberg – 4,86% (952 821 głosów)
- Magdalena Biejat – 4,23% (829 345 głosów)
- Krzysztof Stanowski – 1,24% (243 467 głosów)
- Joanna Senyszyn – 1,09% (214 195 głosów)
- Marek Jakubiak – 0,77% (150 696 głosów)
- Artur Bartoszewicz – 0,49% (95 636 głosów)
- Maciej Maciak – 0,19% (36 371 głosów)
- Marek Woch – 0,09% (18 338 głosów)
Nie da się ukryć, że duży wpływ na wynik drugiej tury mogą mieć wyborcy skrajnie prawicowych kandydatów – Sławomira Mentzena i Grzegorza Brauna.
Wystąpienie Sławomira Mentzena (20.05.2025 r.)
Sławomir Mentzen ogłosił, zgodnie z oczekiwaniami, że nie zamierza przekazać swojego poparcia żadnemu kandydatowi. Postanowił jednak zaprosić Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego na wywiad na swoim kanale YouTube, sugerując, że jego wyborcy nie śledzą mediów głównego nurtu. Karol Nawrocki zadeklarował udział w rozmowie zaplanowanej na czwartek (22 maja) o godz. 13:00. Rafał Trzaskowski również przyjął zaproszenie, lecz Mentzen nie podał jeszcze terminu wywiadu.
Mentzen zamierza dać kandydatom równe szanse na zdobycie głosów jego elektoratu. Opublikował listę 8 postulatów, których podpisania oczekuje od uczestników drugiej tury:
- Nie podpiszę żadnej ustawy, która podnosi Polakom istniejące podatki, składki i opłaty lub wprowadza nowe obciążenia fiskalne dla Polaków.
- Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej obrót gotówkowy i będę stał na straży polskiego złotego.
- Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej swobodę wyrażania poglądów zgodnych z Polską Konstytucją.
- Nie pozwolę na wysłanie polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy.
- Nie podpiszę ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Ukrainy do NATO.
- Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej dostęp Polaków do broni.
- Nie zgodzę się na przekazywanie jakichkolwiek kompetencji władz Rzeczypospolitej Polskiej do organów Unii Europejskiej.
- Nie podpiszę ratyfikacji żadnych nowych traktatów unijnych osłabiających rolę Polski, np. poprzez osłabienie siły głosu, odebranie prawa weta.
Karol Nawrocki zapowiedział, że zamierza podpisać deklarację, Rafał Trzaskowski mówi, że zgadza się z wieloma postulatami.
Oświadczenie Grzegorza Brauna
Grzegorz Braun opublikował na Instagramie pięciominutową rolkę z siedmioma pytaniami-deklaracjami do kandydatów drugiej tury:
Czy jako kandydat na Prezydenta RP będzie Pan kierował się wyłącznie polskim interesem narodowym – a w szczególności czy zobowiązuje się Pan do:
- Zdecydowanych działań na rzecz pokoju, a zwłaszcza do niewysyłania polskich żołnierzy na Ukrainę oraz nieprzekazywania sprzętu wojskowego na rzecz Ukrainy?
- Zdecydowanych działań na rzecz zachowania jednolitości i tożsamości narodowej państwa polskiego - a zwłaszcza powstrzymania ukrainizacji Polski, stanowczego potępienia banderyzmu i wyegzekwowania ekshumacji ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Polakach?
- Zdecydowanych działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego - a w szczególności odrzucenia tzw. paktu migracyjnego Unii Europejskiej i powstrzymania imigracji zarówno legalnej, jak i nielegalnej?
- Odrzucenia tzw. zielonego ładu Unii Europejskiej - zwłaszcza w odniesieniu do rolnictwa, górnictwa, budownictwa, energetyki i motoryzacji?
- Zaniechania legalnego dzieciobójstwa, a także eksperymentów medycznych na Polakach, przymusu szczepień, selekcji eugenicznej oraz eutanazji wprowadzanej m. in. pod hasłami „terapii daremnych" i „śmierci mózgowej"?
- Rozliczenia instytucjonalnego bezprawia lat 2020–2022 m.in. w lecznictwie, wojskowości i gospodarce – a w szczególności ukarania winnych i sprawców kierowniczych oraz zadośćuczynienia poszkodowanym i rodzinom ofiar?
- Doprowadzenia do ekshumacji w Jedwabnem, odrzucenia roszczeń żydowskich oraz zaprzestania celebracji chanukowych w Pałacu Prezydenckim?
Przekazanie poparcia przez kandydatów po pierwszej turze wyborów
- Sławomir Mentzen nie zadeklarował poparcia dla żadnego z kandydatów.
- Grzegorz Braun również nie zadeklarował poparcia.
- Szymon Hołownia poparł Rafała Trzaskowskiego.
- Adrian Zandberg nie zamierza przekazywać poparcia.
- Magdalena Biejat przekazała poparcie Rafałowi Trzaskowskiemu.
- Krzysztof Stanowski nie poparł publicznie żadnego z kandydatów.
- Joanna Senyszyn na ten moment nie planuje oficjalnie nikogo poprzeć.
- Marek Jakubiak, Artur Bartoszewicz, Maciej Maciak i Marek Woch – brak informacji o przekazaniu poparcia.
Kiedy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich i jak złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania?
Druga tura wyborów prezydenckich 2025 odbędzie się w niedzielę, 1 czerwca. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7:00 do 21:00. Jeśli chcesz głosować poza miejscem stałego zameldowania, możesz zmienić miejsce głosowania jednorazowo, składając wniosek online przez gov.pl lub osobiście w urzędzie gminy. Termin składania wniosków mija 29 maja 2025 roku. Po złożeniu wniosku otrzymasz zaświadczenie, które umożliwi Ci oddanie głosu w dowolnym lokalu wyborczym.
Kto ma większe szanse na zwycięstwo?
Bazując na wynikach pierwszej tury oraz na przekazanym poparciu, większe szanse na zwycięstwo ma Rafał Trzaskowski. Poparcie obu kandydatów pozostaje jednak bardzo zbliżone. Do wyborów pozostały niespełna dwa tygodnie, co najmniej jedna debata oraz rozmowy na kanale Sławomira Mentzena. Wszystko jeszcze może się zmienić.