Eska.pl
Nowe dowody osobiste od 7 listopada - zobacz czy musisz wymienić swój!
Ministrowie Janusz Cieszyński i Paweł Szefernaker ogłosili niedawno, że od poniedziałku 8 listopada Polacy będą mogli składać wnioski o nowe dowody osobiste. Kogo obowiązuje taka zmiana? Kto musi wymienić na nowy dowód osobisty 2021?
Nowe dowody osobiste - od kiedy?
Kogo dotyczą zmiany? Przede wszystkim osoby, którym kończy się ważność dokumentu. Według danych tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Ponad 358 tysięcy osób w 2021 roku skończy 18 lat, większość z nich będzie wnioskować o ich pierwszy, dorosły dowód.
Rozwiązania te wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Jest to efekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r.
Nowe dowody będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia, wówczas będą one musiały złożyć potrzebne odciski palców. Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców jak zapewniał minister Paweł Szefernaker.
Skąd takie zmiany?
Nowe dowody osobiste 2021 będą mieć przede wszystkim drugą warstwę biometryczną. Odciski palców na dowodach osobistych 2021 mają być zabezpieczeniem naszych danych. Chodzi o pewność, że osoba, która składa wniosek o dokument i pierwszy raz zostawia odcisk palców i ta osoba, która odbiera dowód, i drugi raz jest poddaje sprawdzeniu odcisk palców, jest tą samą osobą
Wszystko to, ze względu na nasze bezpieczeństwo. Jak podkreśla sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji:
"Nowe rozwiązania pozwalają odpowiednio zabezpieczyć dowody osobiste w świecie, w którym bardzo wiele dokumentów jest fałszowanych. Taka sama procedura jest przy wydawaniu paszportów".
W związku ze zmianami w wydawaniu dowodów osobistych - od 27 lipca nie ma już możliwości złożenia online wniosku o nowy dokument tożsamości. Można to zrobić tylko i wyłącznie w urzędzie (wyjątkiem są sytuacje, w których - ze względu na np. chorobę, niepełnosprawność - nie jesteśmy w stanie tego zrobić).