Czy maseczki ochronne zmniejszają ryzyko zachorowania?

Czy maseczki ochronne zmniejszają ryzyko zachorowania?

Jak się okazuje maseczka ochronna może pomagać w ograniczaniu rozprzestrzeniania się niektórych chorób zakaźnych układu oddechowego. Jednak samo noszenie maski nie gwarantuje ochrony przed zakażeniem! Czy warto zatem ją nosić? 

Podstawowe informacje

Korzystanie z maski powinno być połączone z innymi metodami zapobiegania zakażeniu! Musimy pamiętać o odpowiedniej higienie rąk (mycie przez minimum 30 sekund, niedotykanie twarzy nieumytymi rękami), o zachowaniu odpowiedniej odległości od ludzi i o wielu innych, koniecznych zaleceniach. Wracając do tematu masek natomiast  należy pamiętać o ich właściwym zdejmowaniu oraz obchodzeniu się ze zużytą maseczką. Ponieważ ona sama w sobie może być źródłem infekcji. Wszystko to dlatego, że na powierzchni maski gromadzą się zanieczyszczenia. Dlatego też równie ważne jest jak ją zakładamy! Przed założeniem maski koniecznie należy oczyścić ręce preparatem zawierającym alkohol lub umyć wodą i mydłem. Jeśli maska wyposażona została w gumki, trzeba je zaczepić o uszy, natomiast jeśli ma tasiemki, trzeba zawiązać je z tyłu głowy. Maska powinna zakrywać usta, nos i podbródek, przy czym nie powinno być luki pomiędzy twarzą a maską! Do ważnych aspektów należy to, aby unikać dotykania maski podczas jej używania! Jeśli jednak do tego dojdzie, trzeba oczyścić ręce preparatem alkoholowym lub wodą i mydłem.  Co najważniejsze, jednorazowych masek nie należy używać ponownie! Sama nazwa już nam to sugeruje! 

fot. Wiadomości Gazeta

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca racjonalne korzystanie z masek ochronnych między innymi dlatego, żeby zapobiegać niepotrzebnemu marnowaniu masek. Maski powinny być stosowane przede wszystkim przez osoby mające objawy ze strony układu oddechowego (np. kaszel lub kichanie), u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem lub opiekujących się chorym z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Na rynku funkcjonują dwa rodzaje masek: maski chirurgiczne, osłaniające częściowo dolną część twarzy oraz maski ochronne, a właściwie półmaski, służące do ochrony wyłącznie dróg oddechowych m. in. przed bakteriami i wirusami. 

  • Maski chirurgiczne to płaskie maski dwu- lub trzywarstwowe, wykonane z polipropylenu (czyli tworzywa sztucznego), zwykle wiązane z tyłu głowy. 

  • Półmaski ochronne to wypukłe maski cztero- lub pięciowarstwowe, również wykonane z polipropylenu. Są dopasowane do twarzy i ściśle do niej przylegają. Również są wiązane z tyłu głowy, ale dodatkowo posiadają zwykle metalową wkładkę w okolicy nosa.