phys.org
Warzywna witamina w mięsie?
Pracownicy Uniwersytetu Tufts pracowali nad modyfikacją próbek mięsa wołowego. Ich badania zaowocowały stworzeniem beta karotenu w jednej z nich.
Witamina z marchewki w wołowinie
Beta karoten jest jedną z odmian karotenu, który wspomaga organizm w ochronie przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Korzystnie wpływa na narząd wzroku, a także cechuje się działaniem antyoksydacyjnym. Według ekspertów, jego implementacja w mięsie przyczyni się do zmniejszenia zachorowalności na różne schorzenia w społeczeństwie. Podobne badania przeprowadzono w latach 90. XX wieku. Wtedy naukowcy postanowili, że dodanie do ryżu kilka genów beta karotenu będzie miało zbawienny wpływ na ludność. Większość światowych rządów zastanawiała się nad etycznością takich prób, co zaowocowało tym, że „złoty ryż” (ryż z beta karotenem) dostępny jest jedynie w kilku miejscach na świecie. Badacze nie zrazili się minimalnymi efektami doświadczeń, doprowadzając do coraz nowszych zmodyfikowanych genetycznie warzyw i owoców.
Fot. informatormasarski.pl
Zmodyfikowane mięso zmniejszy zachorowalność w społeczeństwie?
Pracownicy Tufts University postanowili więc pójść o krok dalej i zacząć modyfikować mięso wołowe. Uczeni są zdania, że wzmożone prace tego typu mogą zmniejszyć kancerogenność produktów zwierzęcych, co wiąże się z ostatecznym pokonaniem chorób jelita grubego.
Komentarze