Blog językowy

Najtrudniejsze języki świata

Jeśli kiedykolwiek uczyliście się języka obcego, dobrze wiecie jak bardzo kłopotliwe, może być zrozumienie jakiejś konstrukcji gramatycznej czy zapamiętanie słówek. Jednak zastanawialiście się kiedyś, które języki są uważane za najtrudniejsze na świecie?

Język Koreański

Język Koreański nie należy do żadnej rodziny języków, co czyni go tzw. językiem izolowanym. Najważniejszą cechą wyróżniającą go spośród innych języków jest alfabet Hangul składający się z 24 znaków. Od naszego języka odróżnia go również szyk zdania - zamiast “ja zrobiłem herbatę” mieszkaniec Korei powiedziałby “ja herbatę zrobiłem”.

Język mandaryński

Oficjalna nazwa tego języka brzmi: standardowy język mandaryński lub standardowy język chiński. Jest jednym z oficjalnych języków Chin, Singapuru i ONZ. Trudność w opanowaniu tego języka stanowi alfabet składający się z tysięcy chińskich znaków. Co więcej, jest to język tonalny, w którym występują 4 tony. Oznacza to, że jedno słowo czy znak ma 4 różne znaczenia w zależności od tego, w jakim tonie je wypowiecie.

Języki świata

fot. Ekantor.pl

Język węgierski

Należy do rodziny języków ugryjskich. Alfabet języka węgierskiego składa się z 40 liter: 14 samogłosek i 26 spółgłosek. W języku tym nie występują rodzaje gramatyczne, co teoretycznie powinno ułatwić naukę tego języka. Nic bardziej mylnego! Bowiem rzeczownik odmienia się aż przez 28 przypadków. Niesamowicie dużo, prawda?

Język polski

Język polski sprawia problemy nawet nam Polakom. Notorycznie popełniamy błędy w odmianie rzeczowników przez 7 przypadków czy nawet nie potrafimy poprawnie złożyć zdania. Jednak, jak przyznają obcokrajowcy uczący się naszego rodzimego języka, największą trudność sprawiają im, dobrze nam znane, wyjątki od reguły i zbitki spółgłosek występujące w większości polskich wyrazów (np.: chrząszcz, bezwględny).

Język kantoński

Oficjalna nazwa tego języka brzmi standardowy język kantoński. Używany jest głównie na południu Chin, w Hongkongu i Makau. Tak jak język mandaryński, kantoński również jest językiem tonalnym. Jednak tutaj występuje, aż 8 tonów. Aby w pełni opanować ten język, najpierw powinno się opanować alfabet, który składa się z tysięcy chińskich znaków.

Naprawdę ciężko jest opanować język obcy, tak, aby płynnie się w nim poruszać. Niech jednak trudności związane z nauką nie zniechęcą Was do rozwijania Waszych umiejętności językowych. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy znajomość jakiegoś języka może Wam się przydać, prawda?

Komentarze