Apteline

Skrzyp polny – właściwości lecznicze

Skrzyp polny możemy spotkać na łąkach, polach, miedzach i w parkach. Traktowany jest jak chwast, a tymczasem ma wiele leczniczych właściwości, o których warto wiedzieć. Na co pomoże skrzyp polny?

Skrzyp polny – właściwości lecznicze

Korzystanie z dobrodziejstw skrzypu polnego zaleca się osobom z dną moczanową. Duża zawartość flawonoidów wspomaga usuwanie szkodliwego nadmiaru moczanów z organizmu, jednocześnie nie powodując odwodnienia organizmu. Stosuje się go przy schorzeniach dróg moczowych, kamicy moczowej oraz skazie moczanowej.

Skrzyp polny wspomaga także pracę układu krwionośnego (uszczelnia naczynia krwionośne) i działa rozkurczowo na drogi żółciowe.

Mało kto wie o uspokajających i przeciwdrgawkowych właściwościach skrzypu polnego, które potwierdzają liczne badania kliniczne.

Po skrzyp polny warto sięgnąć w przypadku obfitych krwawień miesiączkowych, owrzodzeń okrężnicy, wrzodów żołądka i dwunastnicy. Pomoże również w leczeniu żylaków odbytu.


fot. Natura plus zdrowie

Skrzyp polny jest również popularnym składnikiem licznych kosmetyków. Napary stosuje się w problemach z nadmierną potliwością – pozwalają na usunięcie nadmiaru wody wraz z moczem, a nie przez powierzchnię skóry. Skrzyp polny wykazuje również działanie regenerujące – okłady z herbaty skutecznie wspomagają procesy regeneracyjne skóry po uszkodzeniach mechanicznych, oparzeniach i w stanach zapalnych. Przydatny okaże się również posiadaczom cery naczynkowej. Zawarte w nim flawonoidy wzmacniają naczynka, tym samym zapobiegają ich pękaniu i powstawaniu nieestetycznych pajączków na skórze. 

Jednak największym uznaniem cieszą się napary ze skrzypu polnego stosowane na włosy w formie płukanek i wcierek. Można je stosować po każdym myciu włosów. Regularne używanie zioła pobudzi cebulki do pracy, przyspieszy porost włosów, a końcówki staną się zdrowe i lśniące. Wyciąg ze skrzypu polnego znajdziemy również w składzie suplementów diety, które mają pomóc na problemy z cerą, wypadanie włosów czy łamiące się paznokcie.

Jak przygotować leczniczy napar ze skrzypu polnego? Wystarczy, że dwie łyżeczki suszu zalejesz filiżanką wrzącej wody i odczekasz 15 minut. Herbatę można pić nawet 3 razy w ciągu dnia.

Komentarze